جراحی بای پس معده

11/5/2022 | 472

بای پس معده چیست و چرا انجام می شود؟

بای پس معده یک عمل جراحی کاهش وزن است که اندازه معده را کاهش می دهد و رایج ترین نوع جراحی بای پس معده در ایالات متحده است. جراحان بیمارستان دكتر موسوی، بسته به نیاز بیمار ، بای پس معده را به عنوان یک روش حداقل تهاجمی یا یک روش استاندارد انجام می دهند.

 

 

جراحی بای پس معده براساس مزایای زیر برای بیماران توصیه می شود:

  • از دست دادن متوسط 45 تا 85 درصد از وزن اضافی
  • سیر بودن و نداشتن اشتهای كاذب ، کاهش گرسنگی
  • شرایطی مانند دیابت نوع 2 ، بیماری ریفلاکس معده به دستگاه گوارش (GERD) و فشار خون بالا را بهبود می بخشد
  • افزایش امید به زندگی
  • اثرات مثبت بر مقاومت به انسولین

برای واجد شرایط بودن این روش، بیماران باید از شاخص توده بدنی (BMI) 35 یا بیشتر به همراه یک مشكل پزشکی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب برخوردار باشند. بیماران همچنین باید رویکردهای کاهش وزن دیگر را امتحان کرده باشند که منجر به کاهش معنی دار و پایدار وزن نمی شود.

بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در حین عمل بای پس معده، جراح یک کیسه کوچک معده از بالای معده ایجاد می کند. این کیسه تقریباً دو قاشق غذاخوری در حجم است ، بنابراین مصرف مواد غذایی بیمار را محدود می کند.

در طی این عمل ، روده کوچک به دو "اندام" تقسیم می شود: اندام مجرای لوزالمعده و اندام روکس. اندام صفراوی ، که به عنوان اثنی عشر نیز شناخته می شود ، در ابتدای روده کوچک قرار دارد. این اندام حاوی شیره گوارشی معده، صفرا و لوزالمعده است. اندام Roux ، قسمت میانی روده کوچک که به ژژونوم نیز معروف است، به کیسه وصل می شود. مواد غذایی به طور مستقیم از کیسه به اندام Roux جریان مییابد. قسمت باقیمانده معده شیره گوارشی تولید میكند، ادامه می یابد که دوباره در زیر اندام Roux متصل می شود. تقاطع این اندام ها "Y" را تشکیل می دهد.

در بیمارستان دكتر موسوی، جراحی بای پس معده معمولاً با چند برش کوچک به روش لاپاروسکوپی انجام می شود. جراحان از لوله های استوانه ای باریک به نام trocars استفاده می کنند تا از طریق برش های کوچک در دیواره فوقانی شکم به حفره شکمی دسترسی پیدا کنند. مدت زمان این روش بین یک ساعت و نیم تا چهار ساعت متغیر است.

بعد از عمل ، یک یا دو شب در بیمارستان خواهید ماند. توصیه می کنیم سه تا چهار هفته از کار خودداری کنید.

قبل از عمل چه آمادگی لازم است؟

قبل از انجام این عمل ممکن است شما ملزم به ثبت نام در برنامه تغذیه قبل از جراحی باشید. کلیه بیمارانی که برای جراحی کاهش وزن نوبت دهی شده اند موظفند قبل از عمل وزن خود را کاهش دهند. کاهش وزن قبل از جراحی چاقی منجر به کاهش اندازه کبد می شود که معمولاً به عنوان رژیم کوچک کردن کبد شناخته می شود. این کاهش اندازه در کبد باعث تسهیل عمل جراحی و تسریع در مدت زمان جراحی و کاهش عوارض بعد از عمل می شود. متخصص تغذیه شما یک برنامه غذایی را بطور اختصاصی با هداف کاهش وزن مخصوص شما تهیه می کند.

 

پس از انجام عمل چه اتفاقی می افتد؟

در بیمارستان دكتر موسوی، تیم مراقبت یک برنامه شخصی بعد از عمل را برای نظارت، راهنمایی و پشتیبانی شما پس از عمل تهیه می کنند. این برنامه به دو مرحله تقسیم می شود: مراقبت های بعد از عمل (انطباق پیدا كردن) بعد از عمل و اصلاح سبک زندگی - هر کدام سه ماه به طول می انجامد.

این عمل چقدر ایمن است؟

تیم مراقبت بیمارستان دكتر موسوی در مورد مزایا و خطرات این روش با شما صحبت می كنند واطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند. از جمله عوارض این روش:

  • خون ریزی
  • کم آبی
  • Dumping، جایی که مواد غذایی و آب گوارشی معده شما به روشی غیرقابل کنترل و غیر طبیعی سریع به روده کوچک شما منتقل می شود. علائم آن شامل کمبود آب بدن ، تعریق و ضربان قلب سریع است. غذاهای پر کربوهیدرات منجر به این عارضه می شوند، مانع از روند هضم طبیعی شود.
  • در صورت سوراخ شدن کیسه، جراحی صورت می گیرد
  • زخم های کیسه ، در 2٪ تا 7٪ از بیماران رخ می دهد

 

بیمارستان دكتر موسوی با یك تیم حرفه ای و سابقه زیاد در این عمل پشتیبان شما در تمامی شرایط میباشد.