عمل جراحی اسلیو معده

11/5/2022 | 624

عمل اسلیو معده چیست و چرا انجام می شود؟

اسلیو معده (Vertical Sleeve Gastrectomy=VSG ) یک عمل جراحی کاهش وزن است که شامل برداشتن اکثر معده و ایجاد معده جدید به اندازه و شکل یک موز است. جراحان بیمارستان دكتر موسوی معمولاً عمل اسلیو معده را به عنوان روشی با حداقل تهاجمی برای بیماران چاق انجام می دهند.

 

VSG براساس مزایای زیر برای بیماران توصیه می شود:

  • از دست دادن متوسط 45 تا 85 درصد از وزن اضافی
  • سیر بودن و نداشتن اشتهای كاذب، کاهش گرسنگی
  • شرایطی مانند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا را بهبود می بخشد
  • افزایش امید به زندگی
  • اثرات مثبت بر مقاومت به انسولین
  • عوارض روده ای کمتری نسبت به سایر روش های کاهش وزن دارند

برای واجد شرایط بودن این روش، بیماران باید از شاخص توده بدنی BMI) 35) یا بیشتر به همراه یک مشكل پزشکی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب برخوردار باشند. بیماران همچنین باید رویکردهای کاهش وزن دیگر را امتحان کرده باشند که منجر به کاهش معنی دار و پایدار وزن نمی شود.

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

در طول VSG، جراح اکثر معده را برداشته و معده جدید موز شکل را از قسمت باقی مانده ایجاد می کند. این روش تولید گرلین، هورمون گرسنگی را کاهش می دهد، بنابراین بیماران گرسنگی کمتری دارند. علاوه بر این، معده جدید غذا را سریعتر هضم می کند و باعث ایجاد احساس سیری زودرس می شود.

در بیمارستان دكتر موسوی ، VSG معمولاً با چند برش کوچک به روش لاپاروسکوپی انجام می شود. جراحان از لوله های استوانه ای باریک به نام trocars استفاده می کنند تا از طریق برش های کوچک در دیواره فوقانی شکم به حفره شکمی دسترسی پیدا کنند.

مدت زمان این روش 30 تا 60 دقیقه است. بعد از عمل ، یک یا دو شب در بیمارستان خواهید ماند. توصیه می کنیم سه تا چهار هفته از کار خودداری کنید.

قبل از عمل اسلیو معده چه آمادگی لازم است؟

ممکن است لازم باشد شما قبل از اینکه تحت عمل اسلیو معده قرار بگیرید، برنامه تغذیه برای قبل از عمل از پزشك خود دریافت کنید. کلیه بیمارانی که برای جراحی کاهش وزن برنامه ریزی شده اند موظفند قبل از عمل وزن خود را کاهش دهند. کاهش وزن قبل از جراحی چاقی منجر به کاهش اندازه کبد می شود که معمولاً به عنوان رژیم کوچک کردن کبد شناخته می شود. این کاهش اندازه در کبد باعث کاهش جراحی و کاهش عوارض بعد از عمل می شود.

بعد از  عمل اسلیو معده چه اتفاقی می افتد ؟

در بیمارستان دكتر موسوی، تیم مراقبت یک برنامه شخصی بعد از عمل را برای نظارت، راهنمایی و پشتیبانی شما پس از عمل تهیه می کنند. این برنامه به دو مرحله تقسیم می شود: مراقبت های بعد از عمل (انطباق پیدا كردن) بعد از عمل و اصلاح سبک زندگی - هر کدام سه ماه به طول می انجامد.

این عمل چقدر ایمن است؟

تیم مراقبت بیمارستان دكتر موسوی در مورد مزایا و خطرات این روش با شما صحبت می كنند واطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند. از جمله عوارض این روش:

  • Dumping، جایی که مواد غذایی و آب گوارشی معده شما به روشی غیرقابل کنترل و غیر طبیعی سریع به روده کوچک شما منتقل می شود. علائم آن شامل کمبود آب بدن ، تعریق و ضربان قلب سریع است. غذاهای پر کربوهیدرات منجر به این عارضه می شوند، مانع از روند هضم طبیعی شود.
  • بیماری ریفلاکس معده به مری

 

بیمارستان دكتر موسوی با یك تیم حرفه ای و سابقه زیاد در این عمل پشتیبان شما در تمامی شرایط میباشد.