تصویربرداری

12/21/2023 | 882

واحد تصویربرداری بیمارستان دكتر موسوی در طبقه همكف و درمجاورت اورژانس قرار گرفته است. دراین واحد خدمات زیر انجام میشود:

1. رادیولوژی: 

رادیوگرافی یا پرتونگاری یا عکس برداری (Radiography) یکی از روش های تصویربرداری پزشکی است که به کمک آن میتوان به نحوی درون بدن انسان را دید و از این طریق به تشخیص درست بیماری کمک زیادی کرد. این تصویربرداری بوسیله تابش اشعه ایکس x-ray انجام میشود. در این روش تصویربرداری از بدن انسان به كمك دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و فلوروسكوپ است تا تشخیص بیماری ها، سریع تر و با دقت بالاتری انجام گیرد. با استفاده از رادیولوژی مشکلات بسیاری از جمله شکستگی استخوان ها، مشکلات گوارشی، بیماری های قلبی و… قابل شناسایی هستند.

2. سونوگرافی:

 بی خطر و بدون درد است و تصاویری از داخل بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می کند. این نوع تصویربرداری، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل است که به صورت مستقیم روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود. معاینات سونوگرافی از پرتوی های مضر استفاده نمی کند بنابراین برای بیمار خطرناک نمی باشد. سونوگرافی می تواند با تشخیص و ارزیابی آسیب های بدن در شرایط مختلف برای تشخیص بیماری کمک کند. همچنین برای کمک به پزشکان از علائمی مانند: درد، ورم، عفونت. این نوع تصویربرداری یک روش مفید برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن است.

3. ماموگرافی:

 یکی از انواع تصویربرداری می‌باشد که در آن از اشعه ایکس با دوز پایین برای بررسی پستان استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر ماموگرافی مجموعه ‌ای از تصاویر رادیوگرافی اشعه ایکس به صورت دو بعدی و سیاه و سفید است. ماموگرافی می ‌تواند ناهنجاری‌ های کوچک در بافت پستان در حد نیم‌‌ سانتی ‌متر را مشخص کند.

پزشكان واحد تصویر برداری:

دكتر سيد علي حسيني خواه

(متخصص رادیولوژی و سونوگرافی)

مسئول فنی و ریاست بخش تصویر برداری بیمارستان

دكتر حسن لرستاني (متخصص رادیولوژی و سونوگرافی)  و  دكتر علي رمضان قرباني (متخصص رادیولوژی و سونوگرافی)